26.4 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 21, 2024

TÜRKİYE’nin DAĞ KUŞAK TARİHİ

Merhaba değerli takipçilerimiz

Sektörün son dönemlerde tutkusu olan ve moda haline gelen dağ kuşakları ve kaplamaları ile alakalı yanlış bilinen hususları ve dağ silüetli kuşaklarının geçmişini anlatacağım.

Dağ silüetli kuşaklar V8 döneminin sonunda başlayarak çok kısa bi o403 araçalrın peron yaptığı dönemlerde kısa bir serüven olsa da Travego araçlarındaki gibi bir gündem oluşturamamıştır. Travego’nun dönemlerinde bu kuşakları ilk olarak 2006 yılında Iğdırlı Turizm kullanmıştır akabinde o dönemde tarih olarak netliği olmasa da Palandöken Turizm’in İntouro araçlarında daha sonrasında Kafkas Kars, Kayseri Kent Turizm, Mek Ağrı Dağı, Muş Yolu, Malatya Beydağı Turizm, Öz Has Bingöl ve son olarak Can Dersim Tuncelililer turizm kullanmıştır.

Dağ silüetli kuşak ve kaplamalarının mazisi bu şekilde olup bu kuşakların kamuoyunda oluşan söylenti dedikodular söylemlerde belirtilen Malatya Beydağı Turizm ilk olarak yapmıştır hususu gerçeği yansıtmamaktadır. Ayrıca ülkemizin coğrafik yapısını bilmeyenlere burda kısa bir ön anlatım ile anlatmak istiyorum.

Bilindiği üzere ülkemizde her bir vilayetin şehirle özdeşmiş olan dağları vardır tıpkı Kayseri’de Erciyes, Tunceli’de Munzur Dağları, Erzurum’da Palandöken, Kars Allahuekber tepesi, Malatya’da Beydağı gibi her şehrin kendine özgü dağları vardır. Ayrıca Malatya Beydağı Turizm’in kullanmış olduğu kuşakta sadece Beydağını değil, kubbe dağı silüetinide içermektedir ve bizler ülkece heybetli araçlara karşı olan ilgimizden kaynaklı olarak heybetli araçlara yöresel dağların heybeti birleşince daha çekici ve göz alıcı bir durum oluşturmaktadır. 

Umarım kamuoyunda oluşan bilgi kirliliğini gidermiş olup, sektör tarihini bilmeden ama sektörde tarih yazmış gibi dolanan kişilerde bu yazımızı okuyup gerçekten bilgisizleride bilgilendirmiş olmanın mutluluğunu yaşarım.

GÜNCEL

- Advertisement -

SON HABERLER