31.4 C
İstanbul
Salı, Temmuz 16, 2024

MAN, zorlu pandemi koşullarına karşın 2020’de her segmentte başarıya ulaştı

MAN Hafif Ticari Araçlar, zorlu pandemi
sürecine rağmen 2020 hedeflerine ulaştı

2019’da ürün gamına eklediği TGE ile hafif ticari araçların premium markaları arasındaki yerini alan MAN, bu alanda pandemiye rağmen 2020 yılı hedeflerine ulaşmayı başardı.

2020 yılında tüm güçleriyle mevcut ve yeni müşterilerine destek olmaya odaklandıklarını vurgulayan MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Hafif Ticari Araç Ülke Satış Müdürü Cumhur Kutlubay, “Bu kapsamda; 2. el araç, takas imkanları, cazip ödeme kolaylığı sunan esnek finans modelleri, satış sonrası hizmetlerde uzatılmış garanti ve avantajlı bakım paketleri tekliflerimiz ile müşterilerimizin yanında olmaya çalıştık” dedi.

TGE ile adım attıkları hafif ticari araç pazarında hem yakıt tüketimi, hem üstyapı, hem de satış sonrası hizmetlerle MAN farkını ortaya koymaya odaklandıklarını belirten MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Hafif Ticari Araç Ülke Satış Müdürü Cumhur Kutlubay, 2020 yılına ilişkin değerlendirmesinde şunları söyledi:

Pandemi kısıtlamalarıyla durgunluk haf safhaya ulaştı

“MAN TGE ile faaliyet gösterdiğimiz hafif ticari araç pazarı için 2020 yılında beklenti, biz dahil birçok marka için büyüktü. Yılın ilk ayları da, beklentilerimizle uyumlu bir şekilde başlamıştı. Özellikle Nisan ayına kadar, gerek talep gerekse de üretim anlamında hızlı bir dönemi yaşadık. Ancak ülkemizde Mart ayı ortalarından itibaren başlayan pandemi önlemleri ile, pazardaki olumlu hava da bir anda son buldu, durgunluk başladı.

İlk olarak ülkemizin lokomotif sektörlerinden biri olan turizmde yaşanan olumsuzluklar ve ardından da okulların kapanması ile durgunluk had safhaya ulaştı. Bu iki gelişme özellikle yolcu taşımacılığı yapan firmaların yatırım kararlarını ertelemelerine veya tamamen iptal etmelerine yol açtı. Bunun yanında yılbaşından bu yana yaklaşık %45 artan kurlar ve yükselen faizlerin de etkisiyle yolcu taşımacılığı segmentinde pazar, beklenen rakamların çok altında kaldı. Pandemi sürecinde alınan tedbirler, yolcu taşımacılığı sektörü kadar olmasa da yük taşımacılığı sektörüne de negatif etki yaptı. Özellikle üretimde yaşanan düşüş ile beraber yük taşımacılığı yapan firmaların bir kısmı, yeni araç yatırımlarından vazgeçti, bir bölümü ise ileri tarihlere öteledi.

Zor günlerde tüm gücümüzle müşterilerimizin yanında olmaya çalıştık

MAN olarak, bu dönemde pazardaki tüm olumsuzluklara rağmen mevcut ve yeni müşterilerimize yönelik geliştirdiğimiz desteklere odaklandık. Bu kapsamda; 2. el araç alımları, cazip ödeme kolaylığı sunan esnek finans modelleri, satış sonrası hizmetlerde ciddi maliyet avantajlar sağlayan uzatılmış garanti ve bakım paketi teklifleri hazırladık. Attığımız adımlarla bu zorlu süreçte, markamızın tüm gücü ile yanlarında olduğumuzu kendilerine hissettirmeye çalıştık. Yılsonunda geldiğimiz nokta itibariyle de hem bu stratejimizi başarıyla uygulamış olmanın hem de bu zor günlerde taşımacılık sektörüne elimizden gelen desteği vermiş olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

MAN’ın Avrupa çapındaki başarısına katkı yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz

2020 yılını bölüm hedeflerimiz açısında değerlendirdiğimizde ise; hedeflerimizi gerçekleştirmiş olduğumuzu söyleyebilirim. Bunun yanında yıla başlarken kendimize hedef olarak, koyduğumuz yeni segmentlerde başarılı ürünler ortaya koyduk ve önemli projelere imza attık. Yalnızca iç pazarda değil, yurt dışı pazarlarında da ana firmamıza ülkemizde üretilen ürünleri sağlayarak, MAN’ın Avrupa çapındaki başarısına olumlu katkı yaptık. Bu zor dönemde bizlerle beraber çok önemli çalışmalara imza atan partnerlerimize ve markamıza inanan, markamızı tercih eden tüm müşterilerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Ülkemiz ve hafif ticari araç pazarı için 2021 güzel bir yıl olacak

MAN hafif ticari araçlar segmenti olarak, gelecek yılın ilk çeyreğinin görece yavaş bir toparlanmaya sahne olacağını tahmin ediyoruz. Buna karşın genel olarak 2021’in, ülkemiz ve hafif ticari araçlar pazarı için güzel bir sene olacağını düşünüyoruz. Planlamalarımızı da bu beklenti doğrultusunda hazırlıyoruz. Bu kapsamda, önümüzdeki yılda da hem yolcu hem de yük taşımacılığında, müşterilerimize tüm ihtiyaçları için en ideal araçları, en cazip fırsatlarla sunmaya devam edeceğiz. Bundan önceki yıllarda olduğu gibi gelecek yılda da en büyük güvencemiz; müşterilerimize sunduğumuz ve kendileri tarafından büyük bir memnuniyetle kabul görmüş olan satış sonrası hizmetlerimiz olacaktır”.

MAN, 2021 yılında da ağır ticari araç
pazarında büyümeye devam edecek

MAN, pandemi nedeniyle zorlu geçen 2020 yılında, yaşam boyu iş ortağı olarak gördüğü müşterilerinin tüm ihtiyaçlarına en ideal çözümler sunmaya devam etti. MAN Kamyon ve Otobüs Tic. A.Ş. Kamyon Satış Direktörü Serkan Sara, “Pandemi sürecinde ilk dalgayı atlattıktan sonra, özellikle lojistik sektöründe artan talebe hızlı bir şekilde cevap verdik. Mart ayında %7,6 olan çekici segmentindeki pazar payımızı Ağustos ayında %8,9’a çıkardık. Ağır ticari araç pazarında, ‘International Truck of the Year 2021 – Yılın Kamyonu’ ödülüne layık görülen MAN TGX aracımız başta olmak üzere yeni ürün yelpazemizle önümüzdeki yılda da büyümeye ve pazar payımızı artırmaya devam edeceğiz” dedi.

MAN kamyon ve çekicilerinin, sahip olduğu özellikler ve sunduğu avantajlarla 2020’de lojistikten inşaata, altyapıdan taşımacılığa birçok sektörün tercihi olmaya devam etti. MAN araçlarının pandemiye rağmen yoğun bir rekabete sahne olan Türkiye kamyon pazarında farkını ortaya koyduğunu belirten Kamyon ve Otobüs Tic. A.Ş. Kamyon Satış Direktörü Serkan Sara, şunları söyledi:

İthal kamyon pazarında 2019 yılını zirvede bitirdik

“İthal kamyon pazarında 2019 yılını lider kapattıktan sonra 2020 yılını, yeni nesil kamyonlarımızın dünya lansmanıyla karşıladık. Kusursuz ve tamamen yenilenmiş yeni nesil MAN kamyon jenerasyonu, bu senede öncü teknoloji, üstün performans, düşük yakıt tüketimi, yardım sistemleri ve sürücü odaklı dijital ağ sistemleri ile standartları belirlemeye devam etti. Bu yeni gelişmelerin ışığında müşteri organizasyonlarını planladığımız sırada pandemi süreci başladı. Çin’de başlayarak, tüm dünyayı etkileyen COVID-19, başta insan sağlığı ve psikolojisi olmak üzere her şeyi baştan aşağıya etkiledi. Taleplerin düşüşü ile birlikte üretimdeki mecburi azalmalar, 2020 yılına iyi başlayan ağır ticari araç pazarında özellikle ikinci çeyrekte düşüşlerin yaşanmasına neden oldu. Karantina dönemi ile birlikte iş yapış şekillerinin değişmesi, alışılagelmiş süreçlerin dışına çıkılması, belirsizliği ve küresel ekonomide daralmaları beraberinde getirdi.

MAN çekici segmentinde ağustos ayında pazar payını %1,3 artırdı

Koronavirüs ile birlikte dünya ekonomileri durma noktasına gelirken, lojistik sektörü de tam aksine durmaksızın artan bir yoğunlukla faaliyetlerine devam etti. Yıllardır yavaşlama eğiliminde olan lojistik sektöründeki yeni yatırımların yanı sıra bu süreçte atılan bu olumlu adımlar, kur etkisine rağmen talebi artırdı. Pandemi sürecinde üretim kısıtlamalarının da yaşandığı ilk yoğun dönem atlatıldıktan sonra tam zamanlı üretime başlayan MAN, lojistik sektöründe artan talebe hızlı bir şekilde cevap verdi. Mart ayı sonunda %7,6 olan çekici segmentindeki pazar payını Ağustos ayı sonunda %1,3 artırarak, %8,9’lara çıkardı. Yaşanılan tüm olumsuz gelişmelere rağmen ağır ticari araç pazarı da 2019 yılı sonu beklentilerine uygun olarak, kasım ayı sonunda %130’a yakın genişleme gösterdi.

2021 yılında da kamyon pazarı büyümeye devam edecek

Dolayısıyla biz bu genişleme sürecinin önümüzde süreçte de devam edeceğine inanıyoruz. Çünkü 2021 yılına, virüse karşı geliştirilen farklı aşı alternatifleri gibi umut verici gelişmelerle başlıyoruz. Bu olumlu gelişmelerin ışığında özellikle yılın 2. çeyreğinin sonunda ülkemizde de pandeminin etkisinin azalacağını düşünüyoruz. Tabi bu da, hem bekleyen önemli yatırım projelerinin yeniden hızlanmasına hem de müşteri alımlarının yeniden artmasına pozitif katkı yapacaktır. Beklentimiz, 2020’nin önemli bölümünde durma noktasına gelen inşaat projelerinin 2021’de yeniden hızlanması ve yeni alımlarla 12 ton üzeri kamyon pazarının 2021’de, %15-20 daha büyüyeceği yönündedir. MAN olarak, yeni yılda da pazar payımızı artırmaya devam edeceğiz.

Yeni MAN TGX ‘Yılın kamyonu’ ödülünü kazandı

Öte yandan, bu yılın sonunda Avrupa çapında 24 büyük kamyon dergisini temsil eden araç editörlerinden oluşan jüri tarafından değerlendirilen MAN TGX aracımız, “International Truck of the Year 2021 – Yılın Kamyonu” ödülüne layık görüldü. Kalitesi, modern teknik donanımı ve sıfırdan yeniden tasarlanan kabin konseptiyle öne çıkan MAN TGX, sahip olduğu teknolojik yeniliklerin yanı sıra konfor, güvenlik, sürdürülebilirlik, yakıt tüketimi, ekolojik ayak izi ve yaşam boyu maliyet kriterleri ile rakiplerini geride bıraktı.

MAN Kamyon ve Otobüs Tic. A.Ş. olarak biz de uzman gazetecilerden oluşan jürinin ‘Mevcut nesilden ileri büyük bir adım’ şeklinde nitelendirdiği MAN TGX’i, yılın son çeyreğinde müşterilerimiz ile buluşturduk. Türkiye’nin en önemli lojistik firmalarından Eyüp Lojistik, Erhanlar Lojistik ve Egelim Lojistik’e yeni araçlarımızın teslimatını yaptık. Kısa sürede de MAN TGX’lerle ilgili müşterilerimizden çok olumlu geri dönüşler aldık.

MAN olarak, bugünün ve yarının ihtiyaçlarına cevap verebilecek, geleceğe yönelik tamamen yenilenmiş bir ürün yelpazesiyle 2021 yılında da müşterilerimizin yaşam boyu iş ortağı olmaya devam edeceğiz.

MAN 2020’de otobüs pazarındaki payını arttırdı

Seyahat sektöründeki satış başarısını 2020 yılında da sürdüren MAN; “Coach of the Year 2020 – Yılın Otobüsü” ödüllü Lion’s Coach ve NEOPLAN Tourliner ile Türkiye otobüs pazarındaki pazar payını arttırdı.

Yolculuğu keyfe dönüştüren MAN Lion’s Coach ve NEOPLAN Tourliner 2 aks 13 metre versiyonları bu yıl da Türkiye’nin her köşesindeki seçkin firmaların öncelikle tercihi olmaya devam etti.

Türkiye’nin en yoğun ana hatlarında sefere çıkan MAN otobüsleri, kişiye, firmaya özel tasarımlarının yanı sıra ileri teknoloji, yüksek performans, etkileyici yakıt tasarrufu ve her yıl daha da ileriye taşınan üstün MAN Güvenlik Konsepti ile sektörde farkını ortaya koydu.

MAN’ın 50 yıllık elektrikli otobüs tecrübesinin akılcı tasarımla birleşimi olan Lion’s City E ise, bu yıl uluslararası tasarım yarışması Automotive Brand Contest ‘Tasarım Ödülü’ kazandı.

MAN otobüsleri, 2020’nin açık ara kazananı oldu

Küresel salgına rağmen Türkiye Seyahat Otobüsü pazarı 2019 yılındaki toplam satış adedine bu yılın ilk 7 ayında ulaştı. Zorlu yılı başarılı bir satış grafiğiyle tamamlayan MAN, 2020 yılının kazananı oldu. MAN’ın bu yılda da firmalarının gözdesi olmaya devam ettiğini belirten MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Otobüs Satış Direktörü Can Cansu, şöyle konuştu:

“2018‘de dünya lansmanı yapılan ve büyük beğeni toplayan yeni MAN Lion’s Coach ile NEOPLAN Tourliner seyahat otobüsleri, şu anda sektördeki en genç ve en yeni tasarımlı seyahat otobüsleridir. 2020 yılında Ankara’dan Tunceli’ye, Artvin’den Muğla’ya, Giresun’dan Aksaray’a, Amasya’dan Malatya’ya, Bursa‘dan Diyarbakır‘a, İstanbul‘dan İzmir’e, Şanlıurfa’ya Türkiye’nin tüm bölgelerine, bireysel veya filo satışı olarak, 99 adet seyahat otobüsü sattık. Bu süreçte farklı firmalara ve bazı bölgelere ilk defa seyahat otobüsü satışı yaptık. Yakıt ekonomisi hatta yaşam boyu ürün maliyetine (TCO) ve yolcu konforuna önem veren seçkin firmaların öncelikli tercihi bu yılda da ‘Coach of the Year 2020 – Yılın Otobüsü’ ödüllü MAN Lion’s Coach ve NEOPLAN Tourliner oldu. İlk defa koltuk kumaşından, tavan kaplamasına, özel metalik boyadan firma logosu işlenmiş koltuklara kadar, tüm detayları müşterilerimizle tasarlanan seyahat otobüslerini Türkiye pazarına sunduk. Kişiye, firmaya özel tasarlanıp üretilen bu otobüsler, Türkiye’nin en yoğun ana hatlarında (Ankara – İstanbul, İstanbul – İzmir vb.) çıktıkları seferlerde hem yolculardan hem de işletmelerden büyük beğeni aldı.

2020 yılında 99 adet seyahat otobüsü satışı gerçekleştirdik

2019 yılı son 4 ayı seyahat otobüsü pazarı ve yolcu taşımacılığı yönünden çok verimli bir dönem oldu. Seyahat firmaları bu dinamiklerden yola çıkarak, 2020 yılında ciddi yatırımlar planladı. Ancak Covid-19 tüm sektörler ve yaşam alanlarındaki olumsuz etkisini ulaşım sektöründe de gösterdi. Kısıtlamalar kapsamında uzun bir süre sağlımızı korumak için şehirlerarası yolculuk yapmadık, yapamadık. Tüm bu gelişmelere rağmen Türkiye Seyahat Otobüsü pazarı 2019 yılındaki toplam satış adedini, 2020 Temmuz ayı sonunda yakaladı. Şu an için 2019 yılına göre, %50 daha büyük bir pazara doğru gidiyoruz. Bu yılda da seyahat otobüsü sektöründe birçok önemli filoya siparişlerini teslim ederek, 2020‘yi 99 adet seyahat otobüsü satışıyla tamamladık. Bu yıl pandemiye rağmen büyüyen seyahat otobüsü pazarında MAN olarak pazar payımızı artırarak, %21‘lik orana ulaştık. Bu başarı grafiğimizi 2021 yılında da sürdürmeyi hedefliyoruz.

Üstün MAN Güvenlik Konsepti her yıl daha da ileri gidiyor

MAN otobüsleri, sahip olduğu özelliklerin yanında sunduğu avantajlarla işletmelerin dostu olmaya devam ediyor. Özellikle aracı daha çevreci ve daha verimli yapan Euro 6d motoru ve TipMatic Coach otomatik şanzımanı ile MAN Lion’s Coach, her zamankinden daha ekonomik. Nitekim, TÜV Bavyera da MAN Lion’s Coach’un 100 km’lik mesafeyi, 19.4 litre gibi etkileyici bir düşük yakıt sarfiyatı ile alabildiğini 2019‘un sonunda onayladı. Rekabetin yoğun, maliyetlerin çok kritik olduğu seyahat otobüsü pazarında MAN; kalitesi, uzun bakım aralıkları, yüksek yakıt tasarrufu ve satış sonrası hizmetlerde yaşam boyu iş ortaklarının yanında olması ile müşteri memnuniyetinde de rakiplerinden bir adım öne çıkıyor. 2018 de dünya lansmanı yapılan ve 2020 yılında “Coach of the Year 2020” ödülü alan MAN Lion’s Coach otobüsleri, sunduğu bu avantajlarla Avrupa pazarında 3 yıl içinde 2.500 adetlik satış rakamına ulaşarak, farkını ortaya koydu.

Lion’s City E ile Automotive Brand Contest ‘Tasarım Ödülü’ kazandı

1970 yılında ilk elektrikli otobüsü üreten MAN, bu alanda da standartları belirlemeye devam ediyor. Elektrikli otobüs üretimindeki yarım asırlık tecrübesini üstün teknoloji ve akılcı tasarımla birleştiren MAN, elektrikli otobüsü Lion’s City E ile yeni bir çığır açtı.2020 İF Tasarım Ödülü ile yıla giren Lion’s City E, dünyanın tasarım alanındaki en prestijli yarışmalarından biri olarak kabul edilen Automotive Brand Contest (Otomotiv Marka Yarışması) Ticari Araçlar kategorisinde ‘Tasarım Ödülü’ne layık görüldü. 12 metrelik versiyonu 88, 18 metrelik versiyonda ise, maksimum 120 yolcu alabilen Lion’s City E, tamamen elektrikle çalışan güç aktarma sistemi tek otobüste 160 kW’dan maksimum 240 kW’a kadar güç üretebiliyor. Lion’s City E bataryaları, servis ömrü boyunca güvenilir bir şekilde 200 km menzile, elverişli koşullarda ise 280 km’ye kadar ulaşabiliyor.

MAN TopUsed’dan sektörde bir ilk:
2. elde 1.100.000 kilometreye kadar uzatılmış garanti

Sektörde öncü uygulamalara imza atan MAN TopUsed, 2. el araçlarda başlangıç yaşına bakılmaksızın 36 ay ve 1.100.000 kilometreye kadar uzatılmış garanti hizmeti sunmaya başladı. Verdikleri hizmetin pazarda bir ilk olduğunu ifade eden MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. İkinci El Satış Direktörü Aydın Yumrukçal, “Bununla, MAN müşterileri, 2. el araçlarda da sıfır araç sahibi olmuş gibi aracın geçmişine güvenme, geleceğine de güvenle bakabilme imkanına sahip oldular” dedi.

Dünyayı tehdit eden küresel salgın sürecinde, ekonomilerde yaşanan daralmalara rağmen MAN TopUsed Türkiye’nin, 2020 yılında kamyon/çekici grubu satışlarında bir önceki yıla göre %60’lık bir artış sağladığını belirten MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. İkinci El Satış Direktörü Aydın Yumrukçal, şunları söyledi:

“Şu anda İstanbul Asya ve Avrupa yakalarının yanı sıra Ankara merkez, Ostim Şube, İzmir ve Konya Şubeler ile Mersin’deki ilave satış noktamızda yurt içi müşterilerimize hizmet veriyoruz. Almanya merkez ile olan bağlantılarımız sayesinde, global pazarları da sürekli odak noktamızda tutuyoruz. Verdiğimiz hizmet kapsamında takas alımlarıyla birlikte marka ayrımı gözetmeksizin serbest alımlar da yapıyoruz. Takasa ya da serbest alım yapılan araçları da bağımsız ekspertiz raporları ile destekliyoruz.

Hayata geçirdiğimiz ilklerle sektöre öncülük ediyoruz

MAN TopUsed bünyesinde, bugüne kadar sektörümüzde birçok yeniliği hayata geçirdik. Bu kapsamda, ekspertizden geçirilmiş MAN araçlarda geçmişte de sunduğumuz uzatılmış garanti hizmetlerini bu kez de araç yaşına bakılmaksızın ilave 36 ay ve 1.100.000 kilometreye kadar uzattık. Sektörde bir ilk olan bu hizmetimiz ile MAN müşterilerinin, 2. el araçlarda da sıfır araç sahibi olmuş gibi aracın geçmişine güvenme, geleceğine de güvenle bakabilmelerini sağladık. Ayrıca 2. el MAN araçlar için sadece periyodik bakımları içeren paketlerinin yanında periyodik bakımlar, aşınan parçalar ve arızaları kapsayan farklı bakım paket seçeneklerini de sunuyoruz. Amacımız, farklı seçenekler ile müşterilerimize daha yaygın bir alanda hizmet etmek.

“Kurumsal güvenin, şeffaflığın ve müşteri memnuniyetinin adresiyiz”

Bunun yanında müşterilerimize, özel finansman çözümleri ve kendi bünyemizde yaptığımız araç modifikasyonları ile kişiye özel hizmetler veriyoruz. Müşterilerimiz bu hizmet sayesinde istedikleri araca, istedikleri şartlarda sahip olabiliyor. MAN TopUsed olarak, kişiye özel uzatılmış garanti, bakım paketi, finansman ve teknik modifikasyon çözümleri ile 2. elde kurumsal güvenin, şeffaflığın ve müşteri memnuniyetinin adresiyiz. Hayata geçirdiğimiz tüm bu yeniliklerle 2. el pazarındaki olumlu ve önemli gelişmelere öncülük ediyoruz.

Sektörde hayata geçirdiğimiz ilklerden biri olan geri alım garantili satışlarımıza, bu yılda da devam ediyoruz. Bu uygulama kapsamında tüm satışlarımızda, satış öncesi araçları teknik ekspertize tabi tutuyor, bulguları da bağımsız ekspertiz raporları ile destekliyoruz

2020 yılında çekiciye olan talep arttı

Bu yılın ilk aylarında pandeminin de etkisiyle yavaş bir seyir izleyen kamyon – çekici pazarında özellikle Mayıs ayından itibaren çekiciye olan talep artmaya başladı. 2020 yılındaki satışlarımızın %75’ini çekici segmenti oluşturdu. Bu yükseliş trendi yılsonuna geldiğimiz şu günlerde halen devam ediyor. Sektörün bir diğer lokomotifi olan inşaat grubu ve damperli araçlara olan ilgi ise, yılın genelinde düşük seyretti. İnşaat grubu satışlarını oluşturan %25’in önemli bir kısmını MAN’ın global bağlantıları sayesinde ihraç edilen araçlar oluşturdu.

Ayrıca bu yıl MAN Ailesi’nin hafif ticari araç segmentindeki yeni üyesi TGE için de takas ve serbest alım satışlarına başladık. Bu çerçevede takasa aldığımız 2. el MAN TGE araçlarımızın ilk ihracatını da Avrupa pazarına gerçekleştirdik.

2. el otobüs pazarında düşüş oldu

Şehirlerarası otobüs pazarında 2019 yılının sonlarında başlayan hareketlilik, 2020 yılının ilk iki ayında da devam etti. Ancak Mart ayından itibaren başlayan kısıtlamalar nedeni ile, 2. el otobüs pazarı da ciddi bir durgunluk içine girdi. Özellikle ana firmalar; yükselen maliyetler ve azalan yolcu sayıları ve dolayısıyla düşen gelirlerine rağmen, bu zorlu süreçte ayakta kalmaya çalıştı. Bununla baş edemeyen birçok bireysel otobüsçü ise, maalesef sektör dışına çıkmak zorunda kaldı.

Biz de MAN TopUsed olarak, önceden yapılmış mutabakatlar çerçevesinde zorlu pandemi sürecinde de müşterilerimize destek olmak amacıyla geri alımlara devam ettik”.

MAN Satış Sonrası Hizmetler, zorlu pandemi sürecinde de müşterilerine kesintisiz hizmet sundu

2019’da hedeflerini büyük bir başarıyla kapatan MAN Satış Sonrası Hizmetler, 2020 yılının zorlu pandemi günlerinde de müşterilerine kesintisiz hizmet sunmaya devam etti.

Operasyonlarını aksamaması için daima müşterilerinin yanlarında olduklarını belirten MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Satış Sonrası Hizmetler Direktörü Şinasi Ekincioğlu; “MAN servisleri olarak, yoğun COVID-19 önlemleri altında, yurt çapında kesintisiz hizmet vermeyi sürdürdük. Yaşam boyu iş ortağı olarak gördüğümüz müşterilerimizin çalışmalarının aksamaması için; yedek parçadan bakım ve onarıma kadar tüm gereksinimlerini sistemli ve özverili bir ekip çalışmasıyla karşıladık” dedi.

İleri teknolojiye sahip MAN araçlarının üstün niteliklerinin yanı sıra satış ve satış sonrası sunduğu kaliteli servis hizmetiyle de sektörde fark yarattığının ifade eden MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Satış Sonrası Hizmetler Direktörü Şinasi Ekincioğlu, sözlerine şöyle devam etti:

2020’de MAN Satış Sonrası Türkiye, küresel başarıyı temsil etti

“MAN servisleri; 2020 yılında COVID-19 önlemlerini alarak, yurt çapında kesintisiz hizmet vermeyi sürdürdüler. Müşterilerimizin yedek parça, bakım ve onarım gereksinimleri bu yılın zorlu koşulları altında sistemli ve özverili bir ekip çalışmasıyla karşılandı. MAN ve Neoplan markalarına olan güven, yurdumuzda bir ağacın kökünden beslendiği gibi tüm yurda dağılmış yüzlerce eğitimli teknisyen ve onlarca yedek parça deposu üzerinden sağlanıyor. Ürettiğimiz ve ithal ettiğimiz otobüs, kamyon ve çekicilerimiz tüm dünyayı kapsayan satış sonrası sistemleri üzerinden destekleniyor. Kararlar, geliştirmeler ve deneyimlerin sonucu alınan önlemler ülkemiz için küresel bir düzende eşzamanlı olarak geçerli oluyor.

Bu yıl İspanya’nın Bilbao kentinden düzenlenen MAN buluşmasında müşteri memnuniyeti performans değerlendirmelerinde MAN Kamyon ve Otobüs Türkiye, 22 ülkenin Satış Sonrası Hizmetleri arasında çeşitli kriterlere bağlı olarak ölçülen ‘Customer First’, Türkçe adıyla ‘Önce Müşteri’ programındaki başarısıyla birincilik ödülünü aldı. Yetkili servislerimizin, ülke içindeki bağımsız bir kuruluşun yaptığı ölçümlerde gösterdikleri üstün performans bu ödülün habercisiydi.

Yine MAN bünyesinde yetkili servislerin garanti kararlarının değerlendirildiği denetlemelerde Türkiye Yetkili servislerimizin aldığı notlar ile dünya birinciliğini elde ettik. Her iki başarımızın direksiyonunda bulunan Servis Ağı Geliştirme Müdürümüz Gamze Harmandalı’ya ve Teknik Hizmetler Müdürümüz Özgen Sabri Özer’e ve bu yılın çok zorlu koşullarında fedakâr çalışmalarıyla bize bu kıvancı sağlayan tüm ekip arkadaşlarıma huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyor ve kendilerine tebriklerimi iletiyorum.

Orijinal yedek parça, işletmenize duyulan güvenin ayrılmaz parçasıdır

Neden orijinal parça? Bu sorunun müşterilerimiz için anlamlı olabilecek iki farklı cevabı var. Birisi teknik, diğeri ise mali açıdan verilebilir. Önce teknik cevabı özetleyelim. Araçlarımızın bakım aralıkları uzadı, malzeme biliminin gelişmesine bağlı olarak, yedek parçaların aşınma ve bozulmaya karşı özellikleri geliştirildi. Orijinal yedek parçaların ileri kalite özellikleri bir bakışta anlaşılamayacak üretici teknik sırlarını içeriyorlar. Alaşımları ya da karışımları özel, patentleri var. MAN kalite laboratuvarlarından geçerek, kabul ediliyorlar. Ayrıca araçla birlikte test ediliyorlar. Bu parçaların önemli bir kısmı Avrupa Birliği ve ülkemizde geçerli güvenlik şartnamelerinin test ve ölçüm onaylarını alıyorlar. Otomotiv sektöründeki parçalar 160 adetten fazla mevzuat üzerinden etkileniyor. Özellikle kaza hasarları sonrasında orijinal özelliklerine göre, yapılmayan onarımlar kalite eksikleri dışında ve ciddi güvenlik açığı içerebiliyorlar. Yeni bir model araç çıktığında saha verileriyle parça geliştirmeleri sürüyor. Değiştirilen yeni parçalar daha farklı ve ileri özelliklerle sunulabiliyorlar. Araçlar, bilgisayar elektriği kullanıyor. Kabini, klimayı, motor, şanzıman, akslar gibi şase gruplarını ayrı elektronik komuta üniteleri yönetiyor. Bunlar birbirleriyle koordineli bir iletişim sağlıyorlar. Kalibrasyonlar ve parçaların birbirine uyumu bu ölçme sistemlerinin doğru mesajları üretebilmeleri için çok büyük önem taşıyor.

Mali açıdan bakıldığında ise, orijinal parça ilk önce can ve mal güvenliğinizdir. Ayrıca biz MAN olarak, orijinal parçanın bu zaman içinde aslında daha ucuza mal olan kalite üstünlüğünün güvencesi adına iki sene yedek parça garanti veriyoruz. Diyelim ki, bir motor revizyonu yaptırdınız. Bu onarım kapsamının sağlıklı bir şekilde çalışacağına ilişkin iki sene MAN garantisini de birlikte satın almış oluyorsunuz. Bu güvenceyi aldığınız parçaya ekli poliçesiz bir sigorta hizmeti olarak kabul edebilirsiniz. Bu hizmet, yalnızca aldığınız parçaların maliyetinin değil aynı zamanda aracınızın beklenmedik bir şekilde yolda kalmamasının da güvencesidir. Sözünüzü tutabilmenizin güvencesidir. Şirketinizin değerini arttırır. İş kaybına uğramamanızı sağlar. Orijinal parça, işletmenize duyulan güvenin ayrılmaz bir parçasıdır.

MAN Yetkili Servisleri, MAN Akademisi’nin ayrılmaz parçasıdır

COVID-19 salgınından çok önce MAN Akademi Online eğitimlerini sürdürüyorduk. Türkiye’nin çeşitli illerinden merkez eğitimi için gelen teknisyenlerin yol zamanlarından kaybetmemeleri için yetkili servislerimizde standart video konferans ekipmanları ile donanımlı yerel eğitim bölümlerini kurmuştuk. Bölgesel katılımlı online eğitimleri başlatmıştık. Bu altyapı bize, 2020 yılında büyük yarar sağladı. Eğitim Bölümü Yöneticimiz Levent Kireç ve eğitmen kadrosuna buradan özel olarak, tekrar teşekkür ediyorum. Eğitmen kadromuz önce MAN Almanya’daki kendi eğitimlerini alıyorlar. Eğitmen olarak, yeni araç ve geliştirmelerin servislere aktarılacak bilgilerinin müfredatını hazırlıyorlar. Yıl içinde Online olarak, bu interaktif eğitimleri verip merkezde ise, uygulamalı sınavları yapıyorlar. MAN Yetkili Servislerinde çalışan teknisyenlerin eğitim saat planları ve puanlarına göre, yıl içinde erişmeleri gereken hedefleri var. Bu hedeflere erişim başarılarına göre, yıl sonunda teknisyen ve servis sahiplerine prim hakkedişleri hesaplanarak ödeniyor. Bu programda her yetkili servisin üç farklı kategoride eğitimli bir kadroya sahip olması sağlanıyor. MAN Yetkili servislerini örneğin Eğitim ve Araştırma Hastanelerine benzetebiliriz. Ankara Müşteri Hizmetleri binamızda deneyimli mühendislerden oluşan bölgesel koordinasyon yöneticilerimiz, karşılaşılan günlük onarım ve arıza konularını bu eğitimli yetkili servis personeli üzerinden online destekliyor. Kendileri de bir Dünya Online Destek Ağı içinde yüzbinlerce aracın bilgilerinden süzülmüş sonuçlara ve uygulamalara erişim sağlayabiliyorlar. Onarım ve bakımlar için MAN Yetkili servislerinin tercih edilmesi müşterilerimizin MAN ve Neoplan araçlarının yüksek performanslarından yararlanabilmeleri için çok büyük önem arz ediyor.

MAN Satış Sonrası sisteminde hangi müşteri önceliklidir?

Bu soruya da aynen orijinal parçada olduğu gibi birisi teknik, diğeri mali bakış açısından iki farklı cevap verilebilir. Teknik olarak, yetkili servis kapısından giren her araç için uygulanacak prosedür aynı şekilde tanımlanmıştır. Bir araç satın alan ile yüz araç satın alan müşterinin aracında yapılan inceleme, bakım ve onarım kalitesinde herhangi bir fark yoktur. Teknikte hedefimiz mükemmele ulaşmak, arızaları kökünden çözerek yok etmek ve giderek yalnızca bakım hizmeti içeren nitelikli servisler verebilmektir. Bu hedefi edinmekteki özgüvenimizi MAN ve Neoplan ürünlerinin yüksek üretim kalitesine borçluyuz. Bu düzeyde kaliteli araçlara satış sonrası hizmetini verebildiğimiz için çok şanslıyız. MAN kalitesi üründe, yedek parçada ve serviste ömür boyu yaşam maliyetinin en uygun seçeneklerini vermektedir. En ucuz tabirini kullanmak istemiyorum. Çünkü her zamanki yerimiz ve değişmeyen hedefimiz, kalitesi en yüksek olduğu için maliyeti en düşük seçenek olabilmektir. Bunu araçlarımızın yakıt harcamalarından başlayan ve bakım paketi anlaşmalarıyla bütünleşerek bakım, aşınan parça ve onarım masraflarını devraldığımız birbirinden farklı satış sonrası çözümlerimizle sağlıyoruz. Marka değerimiz, üstün hizmeti düşük maliyetle vermemizin sonucu büyüyen müşteri güvenine dayanıyor. Araçlarımızı iyi tanıyoruz. Onlara güveniyoruz. Bakım paketi anlaşmalarında süresiz kampanya uyguluyoruz. Uzatılmış garantileri bakım paketi anlaşmalarıyla sunuyoruz. Hesapları ve maliyetleri inceleyen birisi olarak açıklıkla söyleyebilirim ki; bu yeni dönemde en düşük maliyetten yararlanmak bakımından kendiliğinden öncelikli desteği alabilenler, araç ile birlikte bakım paketi satın alan müşterilerimizdir. Çünkü biz, bakım paketi sistemine olan katkımızı, bu paketin fiyatlandırmasını yaparken peşinen sağlıyoruz. Müşteri iyi niyet destek bütçemizi, daha en baştan müşterilerimizin bakım paketleri maliyetlerini düşürmekte kullanıyoruz. Müşterilerimizin de bu açık büfe sunumdan yararlanmak fırsatını değerlendirmelerini, hem sıfır hem de kullanılmış araç satışlarımızda araç ile birlikte kendileri için uygun olan bir bakım paketini satın almalarını önemle tavsiye ediyoruz”.

GÜNCEL

- Advertisement -

SON HABERLER