19.2 C
İstanbul
Salı, Nisan 23, 2024

MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Yıllık Değerlendirme Toplantısı yaptı

MAN Lion’s Coach, prestijli ödülleri toplamaya devam etti

Seyahat sektöründeki satış başarısını 2021 yılında da sürdüren ‘Coach of the Year 2020 – Yılın Otobüsü’ ödüllü Lion’s Coach, 2021 yılında da sektörün prestijli ‘Sustainable Bus Award 2022 – Sürdürülebilir Otobüs Ödülü’ne layık görüldü.

MAN, Lion’s Coach ve NEOPLAN Tourliner ile Türkiye otobüs pazarındaki pazar payını 2021 yılında da korudu. Yolculuğu keyfe dönüştüren MAN Lion’s Coach ve NEOPLAN Tourliner seyahat otobüsleri; tasarım, konfor, ekonomi ve güvenlik özellikleri ile bu yılda da Türkiye’nin her köşesindeki seçkin firmaların öncelikle tercihi olmaya devam etti.

Üstün özellikleri ile fark yaratan yeni nesil MAN Lion’s City CNG Efficient Hybrid de, şehir içi ulaşımına getirdiği birçok yenilik ile iddiasını ortaya koyuyor.

MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Yıllık Değerlendirme Toplantısı’nda konuşan Otobüs Satış Direktörü Can Cansu, 2021 satış stratejileri ile 2022 hedefleri hakkında şunları söyledi:

MAN, 2021’de de seyahat otobüsü pazarında pazar payını korudu 

“Dünya genelinde yeni varyantlarla etkisini sürdüren küresel salgın, ikinci yılında da sektörleri etkilemeye devam etti. Bu süreçte Avrupa Otobüs pazarı tarihin en düşük seviyelerine geriledi. 2021 yılında, özellikle yaz sezonunda, bir önceki yıla göre, otobüs ile seyahat eden yolcu sayısındaki artışa rağmen Covid-19’un olumsuz etkileri ve artan işletme maliyetleri nedeniyle Türkiye Seyahat Otobüsü pazarı 350 adetlere geriledi.

Firmalar, yatırımlarını bir yıl daha ötelerken, bu süreçte (TCO) yaşam boyu ürün maliyeti daha da önem kazandı. Pazarda yaşanan sıkıntılara rağmen uzun bakım aralıkları ve düşük yakıt tüketimi ile MAN, bu zorlu yılda da firmalarının gözdesi olmaya devam etti ve 2021 yılında daralan seyahat otobüsü pazarında, pazar payını korudu.

2022 yılında da başarımızı devam ettirmeyi hedefliyoruz

MAN olarak, pazarda bugüne kadar sürdürdüğümüz başarımızı, önümüzdeki yılda da devam ettirmeyi hedefliyoruz. Beklentimiz; 2022 yılında seyahat otobüsü firmalarının temkinli ve çok daha detaylı hesap yaparak, yatırım yapacakları, pazarın da bu seneden biraz daha iyi olacağı yönünde. 2022 yılında sadece fiyat ve kalite değil, stoklarda otobüs bulunması da önem kazanacaktır. Otomotiv sektöründeki farklı üretim darboğazlarına rağmen MAN, bu global krizde otobüs grubunda iyi planlama ile en az üretim sorunu ile 2021 yılını geçirdi. Bu başarı, 2022 yılında da devam edecek.

MAN Lion’s Coach, 2021 yılında bir uluslararası ödül daha aldı

2018 yılında dünya lansmanı yapılan ve büyük beğeni toplayan yeni MAN Lion’s Coach, 2021 yılında da sektördeki başarısını prestijli ödüllerle taçlandırmaya devam etti. Yakıt ekonomisi, güvenlik, yaşam boyu ürün maliyeti (TCO) ve yolcu konforuna önem veren seçkin firmaların öncelikli tercihi bu yılda da ‘Coach of the Year 2020-Yılın Otobüsü’ ödüllü MAN Lion’s Coach oldu. Lion’s Coach alternatif yakıtlarla yüzde yüz uyumlu güçlü motoru, yüksek araç verimi, geri dönüştürülmüş malzemeden yapılmış yeni nesil koltukları gibi birçok özelliği ile 2021 yılında da ‘Sustainable Bus Award 2022 (Sby Award)- Sürdürülebilir Otobüs 2022 Ödülü’nü kazandı. Otobüs sektöründe sürdürülebilirlik konusundaki ilk ve tek değerlendirme olan bu ödülü MAN Lion’s Coach, sadece güvenilir, emin bir araç olduğu için değil, aynı zamanda ekonomik ve sürdürülebilir olduğu için kazandı.

MAN Lion’s Coach birçok özelliği ile jüriye etkiledi

Sekiz Avrupa ülkesini temsil eden ticari araç gazetecilerinden oluşan yarışma jürisi, MAN Lion’s Coach’un birçok yönünden etkilendi. Jüriyi etkileyen özelliklerin başında ise, teknoloji harikası otobüsün en uzun versiyonunda yolcu sayısının 61’e kadar çıkabiliyor olması, geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmış yeni nesil koltukları, 14 metrenin altındaki aracın yolcu başına minimal CO2 emisyonuna sahip olması, Euro 6E standartlarını karşılayan ve 510 hp (375 kW)’e kadar güç üretebilen MAN D26 motorunun HVO (Hidrojenize bitkisel yağ) ve biyodizel gibi alternatif yakıtlarla yüzde 100 uyumlu olması geldi.

Ayrıca mümkün olan maksimum torkun çok düşük motor hızlarında bile elde edilebilmesi ve bunun da aracın genel randımanı üzerinde olağanüstü olumlu etki yapması öne çıktı. MAN Lion’s Coach’un yüksek güvenilirliği ve düşük yakıt tüketimi ile son birkaç yıldır sürekli öne çıkmasında ve yaşam boyu ürün maliyeti konusunda açık ara şampiyon olmasında, tüm bu özelliklerinin çok büyük payı oldu.

2021 yılında da seçkin firmaların öncelikle tercihi oldu

Tasarım, konfor, ekonomi ve güvenlik alanlarındaki 40’dan fazla özelliği ile fark yaratan MAN Lion’s Coach, üstün nitelikleri ile 2021 yılında da yolcular ve yoldaki diğer kullanıcılar için standartları yeniden belirlemeye devam etti. LED farlar, EBA, EBS, LGS, ESP destek sistemlerini bir arada sunan MAN Lion’s Coach’ta ayna yerini alan ilk sistem olan MAN OptiView sayesinde sürücüler artık kör noktaları tamamen görebiliyor. Otobüsün iki yanında, yan ve arka taraflarındaki alanların görüntüsünü, aracın içindeki iki monitöre gerçek zamanlı yansıtan iki adet kamera bulunuyor. Bu özellik sayesinde, konvansiyonel dış aynaların gösterdiğinden çok daha geniş bir alanı izlemek mümkün hale geliyor.

MAN Lion’s Coach’da ayrıca diğer birçok özelliğin yanında, yayaları algılayabilen aktif uyarılı dönüş asistanıyla, hız sınırı göstergesiyle ve otomatik trafik işareti tanıma sistemiyle de ek güvenlik sağlanıyor. Yeni PCV (Premium Comfort Valve) amortisör teknolojisi ve optimize şasi konfigürasyonu da sürüş konforunu, geliştirilmiş araç yönetimini ve daha fazla güvenliği garantiliyor.   

Ekonomik randıman açısından yüksek standartları karşılıyor

Müşterilere mümkün olabilecek en büyük özgürlüğü sağlamak amacıyla iki ya da üç akslı ve dört farklı uzunluk seçeneği ile sunulan Lion’s Coach; ekonomik randıman açısından da yüksek standartları karşılıyor. Otobüs ekonomik sürüş performansındaki başarısını ise, kısmen optimize Euro 6 güç aktarım sistemine ve otomatikleştirilmiş MAN TipMatic Coach manuel şanzımanına borçlu. Bu, MAN’ın D-26 motorları için optimal olarak, yapılandırılmış kendi çalıştırma ve vites değiştirme stratejisini içeriyor.

Yeni güç aktarım sistemi içindeki bileşenler arasındaki etkileşim, aracı özellikle verimli kılıyor ve düşük yakıt tüketimine de katkıda bulunuyor. Bu ve diğer alınmış olan tüm önlemler, MAN Lion’s Coach’u olağanüstü güvenli ve çok yönlü bir araç yapıyor. Böylece otobüs işletmecilerinin işlerini daha da kolaylaştırıyor.

Yeni nesil MAN Lion’s City CNG Efficient Hybrid özellikleri ile fark yaratıyor

MAN’ın şehir içi için geliştirdiği yeni nesil Lion’s City CNG Efficient Hybrid özellikleri ile fark yaratıyor. MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş.’nin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte şehir içi ulaşımda çalışan kadın şoförlere verdiği ‘Güvenli Sürüş Eğitimi’nde kullanılan yeni nesil MAN Lion’s City CNG Efficient Hybrid, üstün özellikleri ile kadın şoförlerden de tam not aldı.

MAN ProfiDrive Akademisinin uzman eğitmenleri tarafından hem interaktif hem de araç üzerinden uygulamalı olarak gerçekleştirilen güvenli sürüş eğitimlerine İETT bünyesinde şehir içi hatlarda aktif olarak çalışan 24 kadın şoför katıldı. İki gün süren eğitimlerde kullanılan yeni nesil MAN Lion’s City CNG Efficient Hybrid, şehir içi ulaşımına getirdiği birçok yeniliği ile iddiasını ortaya koyuyor.

1.260 litre Type4 CNG tankları ile en zorlu trafik ve yol şartlarında bile minimum 500 kilometre yapabilen yeni nesil otobüs, 9.5 litre hacminde 320 hp güç üretebilen, 1400 Nm yüksek tork üreten, üstün teknolojili ve doğal gazlı bir motora sahip. Aracın motoru, 12 kW’a kadar güç çıkışı verebilen ve 520 Nm tork üretebilen KSG adı verilen bir elektrik sistemi ile desteklendiği için ‘Hybrid Araç’ sınıfında yer alan MAN Lion’s City CNG Efficient Hybrid, ayrıca ABS, ASR, EBS, ESS ve kör nokta uyarı asistanı gibi pek çok sürücü güvenlik destek sistemini bir arada sunuyor.

Bunlarla birlikte farklı fiziksel yapılardaki sürücülerin ergonomik gereksinimlerini maksimum seviyede karşılayan güvenliği artırılmış sürücü kabini, ferah bir iç mekan sunan farklı renklerde ambiyans aydınlatması, şoförlerin işlerini kolaylaştıran dışa dönük geniş görüş açısı, rahat okunabilen panel ve kontrol tuşları, geri görüş kamerası, ısıtma ve soğutma özelliğine sahip sürücü koltuğu için geniş ayarlama aralığı, renkli ve kullanımı kolay ekranlar ile kabin içerisinde çanta ve diğer eşyalar için kapaklı bölümlerin bulunduğu MAN Lion’s City CNG Efficient Hybrid, ısıtmalı sürücü camı, ön cam ve aynalar ile gece görüşünü kolaylaştıran LED aydınlatma sistemiyle şehir içi ulaşımında farkını ortaya koyuyor.

MAN, yeni nesil kamyonları ile çıtayı bir kez daha yükseltti

2021’de pazarın üstünde bir büyüme yakalayan MAN, satış adedini de ikiye katlamayı hedefliyor

Durmanın geri adım atmak olduğuna inanan MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş., tedarik ve üretim kısıtları nedeniyle zorlu geçen 2021 yılında başarısını sürdürdü. Araçların yakıt tüketimi ve teknolojisi konusunda çıtayı daha da yükselten MAN, yarının teknolojisi ile donattığı yeni nesil kamyonları ile yaşam boyu iş ortağı olarak gördüğü müşterilerinin tüm ihtiyaçlarına en ideal çözümler sunmaya devam etti.

MAN Kamyon ve Otobüs Tic. A.Ş. Kamyon Satış Direktörü Serkan Sara, “Tedarik konularında yaşanan sıkıntılar üretim ve pazarı etkilese de yeni nesil aslanlarımız ile satış adedinde pazarın üstünde bir büyüme yakaladık. Yılsonuna kadar da satış adedimizi geçen yılın iki katına çıkarmayı hedefliyoruz. 2021’de yeni nesil MAN TGX aracımız, sektörün en prestijli ödülü olan ‘International Truck of the Year 2021- Yılın Kamyonu’ ödülünü aldı. Ayrıca yılın sonlarına doğru yeni nesil TG3 serisi araçlarımızı, görkemli bir lansman ile değerli paydaşlarımızla buluşturduk. Yeni teknolojilerle birlikte daha düşük tüketim ve daha fazla sürdürülebilirliğe sahip 2022 model araçlarımız ile önümüzdeki yılda da müşterilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Yıllık Değerlendirme Toplantısı’nda konuşan Kamyon Satış Direktörü Serkan Sara, 2021 satış stratejileri ile 2022 hedefleri hakkında şunları söyledi:

“MAN araçlarımız, pandeminin getirmiş olduğu tedarik ve üretim zorluklarına rağmen yoğun bir rekabete sahne olan Türkiye kamyon pazarında 2021 yılında da fark yaratmaya devam ettiler. TGX ve TGS çekicilerimiz, sahip oldukları özellikler ve sundukları avantajlarla yine sektörde öne çıktılar. Özellikle 2021 yılında ‘International Truck of the Year 2021- Yılın Kamyonu’ ödülünü alan araçlarımızın teslimatlarına başlamamız ile birlikte bu araçlarımız lojistik sektörünün tüm aktörleri tarafından tercih edilen bir konuma geldiler. Bunun yanında geleneksel olarak tarihi başarılara imza attığımız inşaat sektöründe de TGS grubu araçlarımız ile altyapıdan taşımacılığa, zorlu yük ve yol şartlarında pek çok alanda tercih edilen marka olmaya devam ettik.

MAN TGX, ‘Truck of the Year 2021’ ödülü ile iddiasını ortaya koydu

Bizim için; 2021 yılı, 2020 yılında dünya lansmanı yaptığımız yeni nesil MAN TGX araçlarımıza olan yoğun ilgi ile başladı. Öncü teknolojisi ve üstün performansı ile her zaman ve her şartta farkını ortaya koyan MAN kamyonlarımız, yakıt tüketimi, yardım sistemleri, sürücü odaklı ve dijital ağ bakımından sektörde yeni standartları belirlemeye devam ettiler.

MAN olarak, kusursuz ve tamamen yenilenmiş yeni nesil kamyon jenerasyonumuzdan oluşan geniş ürün yelpazemiz ile müşterilerimize bu yılda da yine en iyiyi sunduk. Yıl içerisinde, yeni nesil MAN TGX kamyonumuz, Avrupa çapında 24 büyük kamyon dergisini temsil eden 24 ticari araç editörü ve kıdemli gazeteciden oluşan bir jüri tarafından, sektörün en prestijli ödülü olan ‘International Truck of the Year 2021-Yılın Kamyonu’ ödülüne layık görüldü. Tüm bu olumlu gelişmeler 2021 yılına hızlı başlamamızı, önemli firmalara büyük satışlar gerçekleştirmemizi ve yılın ilk yarısında neredeyse tüm araç siparişlerimizi almamızı sağladı.

2021 yılı, ağır ticari pazarının büyüdüğü bir yıl oldu

Kasım ayı sonu itibariyle 23.000 adedi aşan ağır ticari araçlar pazarı, bu adet sayısı ile 2015 yılından sonraki en yüksek seviyeyi yakaladı. Üretim tarafında yaşanan sıkıntılara rağmen hız kesmeden artan talep ile son 5 yılın en yüksek satış adetlerine ulaşılmış oldu.

Son birkaç ayda yaşanan kur ve faiz dalgalanmaları bile pazarın yukarı yönlü olan seyrine olumsuz bir etki yapamadı. 2022 yılında da talep artışının devam edeceğini öngörüyoruz. Üretim kapasitelerinin bu hıza ayak uydurmasına bağlı olarak, 2022 yılında da pazarda yine bir artışın yaşanabileceğini düşünüyoruz.

Lojistik sektöründe en çok tercih edilen markalardan biri olduk

Küresel salgın, hayatın pek çok alanında radikal değişimleri beraberinde getirdi. Pandemi ile birlikte dünya ekonomileri durma noktasına gelirken, lojistik sektörü de tam aksine artan bir yoğunlukla faaliyetlerine devam etti. Yıllardır yavaşlama eğiliminde olan lojistik sektöründeki yeni yatırımların yanı sıra bu süreçte atılan olumlu adımlar, yaşanan kur dalgalanmasına rağmen talebi artırdı.

MAN ise, pandemi sürecinde üretim kısıtlamalarının da yaşandığı ilk yoğun dönemin ardından tam zamanlı üretime başladı. Bu sayede lojistik sektöründe artan talebe hızlı bir şekilde cevap verdik. Özellikle ‘International Truck of the Year 2021- Yılın Kamyonu’ ödülünü kazanan araçlarımızın Mart ayından itibaren Türkiye’de teslimatlarına başlamamamız ile birlikte lojistik sektöründe en çok tercih edilen markalardan biri olduk.

Satış adedinde geçen yılın iki katına ulaşmayı hedefliyoruz

İnşaat sektöründe de yıllardır şantiye sahalarında çok zorlu yol ve yük şartlarında sağlamış olduğumuz müşteri memnuniyetini, yeni nesil TG3 serisi araçlarımız ile farklı bir boyuta taşıdık. Türkiye’nin en önemli projelerinde, altyapı işlerinde daha önce olmadığımız filolarda kendimizi ve araç kalitemizi gösterdik. Araçlarımız zorlu iş kollarındaki performansları ile müşterilerimizden yoğun ilgi gördüler.

Ağır nakliye araçlarının oluşturduğu Off Road Çekici pazarında ise, Kasım ayı sonu itibariyle ulaştığımız yüzde 48’lik pazar payı oranımız ile liderliğe ulaştık. Başarılı bir yıl geçirdiğimiz bu alandaki liderliğimizi, önümüzdeki süreçte daha da perçinlemeyi amaçlıyoruz.

Tüm bunların sonucu olarak da pazar büyüme oranlarının üstünde bir artış yakaladık. Bu başarımız ile de 2021 yılını, geçen yılın yaklaşık iki katı araç satışı ile kapatmayı hedefliyoruz.

TG3’ün Türkiye lansmanını görkemli bir etkinlik ile gerçekleştirdik

Dünya Lansmanı 2020 yılı Şubat ayında İspanya’nın Bilbao kentinde yapılan MAN’ın yeni nesil TG3 serisi araçlarının Türkiye tanıtımını pandemi nedeniyle ertelemek zorunda kalmıştık. Yarının teknolojisini bugünden kullanıcılarına sunan TG3 serisi araçlarımızın Türkiye lansmanını 19 Kasım 2021’de İstanbul’da görkemli bir etkinlik ile gerçekleştirdik.

Lansmanda; kalitesi, modern teknik donanımı ve sıfırdan yeniden tasarlanan kabin konseptiyle ‘International Truck of the Year 2021- Yılın Kamyonu’ ödülüne layık görülen aracımızı, 2022 yılından itibaren geçerli olacak yeni teknolojik özellik ve üstünlükler ile hangi seviyeye getirdiğimizi yaşam boyu iş ortaklarımız ile paylaştık. 500’den fazla seçkin davetlimizin katıldığı bu özel etkinlikte, kazandığımız ödülü gerçek sahibi olan çok değerli müşterilerimiz ve çalışanlarımız ile paylaşarak, yakamıza taktık.

2022’de de müşterilerimizin yaşam boyu iş ortağı olmaya devam edeceğiz

Lansmanda ayrıca sektör standartlarını çok yüksek bir noktaya çekerek, hak etmiş olduğumuz ödülü bize getiren önemli değişimlerin altını çizdik. TG3 serisi araçlarımızı, pek çok yeniliğin yanında, yeni motor teknolojileri, Optiview Dijital Görüntü Sistemi, aerodinamik güneşlik, rakipsiz sürüş desteklerimiz gibi özellikler ile taçlandırdığımızın müjdesini verdik.

Yeni nesil MAN kamyonlarımız, teknik verim önlemlerinin hepsi bir araya geldiğinde daha tasarruflu, daha sürdürülebilir, daha ekonomik bir hale geldi. Müşteri memnuniyetini farklı bir boyuta taşıyan yeni nesil araçlarımızın; hayat boyu düşük işletme maliyetleri ile müşterilerimizin ekonomik çıkarlarına ve günlük işlerinin kolaylaşmasına büyük bir katkı sağlayacağına inanıyoruz.

MAN olarak, bugünün ve yarının ihtiyaçlarına cevap verebilecek, geleceğe yönelik tamamen yenilenmiş bir ürün yelpazesiyle 2022 yılında da müşterilerimizin yaşam boyu iş ortağı olmaya devam edeceğiz.”

MAN TGE, pandemi koşullarına  rağmen 2021 hedeflerine ulaştı

Hafif ticari aracı (HTA) sektöründe, her iş koluna ideal çözümler sunan MAN TGE, yaşanan pandemi ve tedarik sıkıntılara rağmen 2021 yılı hedeflerine ulaştı.

Yılın kendileri için başarılı geçtiğini belirten MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Hafif Ticari Araç Ülke Satış Müdürü Cumhur Kutlubay, “2021, hedeflerimize ulaşmanın yanında, aynı zamanda HTA ürün grubunda yeni pazarlara açıldığımız bir yıl oldu. Pandemiye bağlı olarak, tedarik başta olmak üzere yaşanan tüm sıkıntılara rağmen Almanya’dan alabildiğimiz tüm araçlarımızı sattık. Beklentileri karşıladığımız ve başarı ile sonlandırdığımız bir yıl geçirdik. 2022’de de aynı başarıyı hedefliyoruz” dedi.

MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Yıllık Değerlendirme Toplantısı’nda konuşan Hafif Ticari Araç Ülke Satış Müdürü Cumhur Kutlubay, 2021 satışları ve stratejileri ile 2022 hedefleri hakkında şunları söyledi:

“Pandeminin gölgesinde geçen 2020 yılının ardından, sektör olarak 2021 yılına umutla girdik. Nitekim, yıla da hızlı başladık ve yılın ilk çeyreğinde araç satışları beklentimizin de üstünde gerçekleşti. Ancak yılın ikinci çeyreği birlikte minibüs sınıfı araçlarda pazarda ciddi anlamda bir azalma oldu. Bir süre sonra da pazar durma noktasına geldi. Bu süreç, yılın üçüncü çeyreğinde de devam etti.

Okulların açılmasıyla birlikte araç talebinde ciddi bir artış oldu

Ancak dönemin sonunda artan aşılama çalışmalarına bağlı olarak sosyal yaşam ve iş hayatında adım adım kaydedilen pozitif gelişmeler ile birlikte pazarda yeniden hareketlenme başladı. Özellikle okullarda yüz yüze eğitime başlanması ile birlikte, araç talebinde ciddi bir artış oldu. Pazarın yukarı yönlü ivme kazandığı bu dönemde, işler iyi gitmeye başlamış iken, bu kez de başka sorunlar ortaya çıkmaya başladı.

Çip krizi ve tedarik problemleri nedeniyle stoklar tükendi

Özellikle çip krizi ve yaşanan tedarik problemleri, tüm sektörde araç tedarikinde gecikmelere neden oldu. Bunun neticesinde, elimizdeki stoklar hızlı bir şekilde tükenmeye başladı. Şu anda neredeyse stock-out durumuna gelmiş bulunuyoruz.

2021 yılında yük taşımacılığında yüksek bir talep oldu

2021 yılı içerisinde yük taşımacılığında özellikle de uluslararası yük taşımacılığında çok yüksek bir talep yaşadık. Biz de sınırlı sayıdaki üretim kotamızı daha çok bu segmentlere araç tedarik etmek için harcadık. Bunun yanında ülkemizin içinden geçtiği durum, kurda yaşanan dalgalanma hem bize, hem de HTA pazarındaki diğer paydaşlarımıza ciddi anlamda yeni yükler getirdi. Bu süreçte artan maliyetlerin yanında, tedarikte oluşan sıkıntılar öngörüde bulunabilmeyi zorlaştırdığı gibi, fiyat kontrolü yapmamız noktasında önemli bir engel oluşturdu.

Zor günlerde tüm gücümüzle müşterilerimizin yanında olduk

Bu dönemde yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen yaşam boyu iş ortağı olarak gördüğümüz müşterilerimizin yanında olmaya devam ettik. Mevcut kampanyalarımızın yanında yeni kampanyaları devreye aldık. Özellikle de yıl boyunca devam eden finans kampanyalarımız ile birlikte satış sonrası hizmetlerde cazip bakım ve uzatılmış garanti gibi avantajlı ürünlerimiz ile de, müşterilerimize bu zorlu dönemde tüm gücümüzle destek olmaya çalıştık.

Almanya’dan alabildiğimiz tüm araçlarımızı satmayı başardık

2021 yılında, sene başında koyduğumuz hedeflerimize genel itibariyle ulaştık. Bu dönemde birçok yeni müşteriye araç satışı gerçekleştirdik. Bunun yanında yine HTA ürün grubunda yeni pazarlara açıldık. Sene içerisinde Almanya’dan alabildiğimiz tüm araçlarımızı satmayı başardık. Sonuç olarak 2021, bizim açımızdan beklentileri karşıladığımız, zor fakat başarı ile sonlandırdığımız bir yıl oldu.

2022’nin ikinci yarısından itibaren hareketli bir pazar bekliyoruz

Zor bir yılı geride bırakırken, 2022 yılına ilişkin planlamalarımızı da tamamladık. Öngörümüz; önümüzdeki yılın ilk yarısında da tedarik problemlerinin devam edeceği yönünde. Buna karşın Haziran – Temmuz aylarından itibaren tedarikte yaşanan sıkıntıların son bulacağını ve sürecin normalleşmeye başlayacağını düşünüyoruz. Özellikle yılın ikinci yarısında, ilk döneme oranla daha hareketli ve adetsel anlamda da daha yüksek rakamlara ulaşacağımız bir pazar bekliyoruz.

En ideal çözüm önerilerimiz ile müşterilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz

MAN HTA olarak, pandemi koşullarına karşın 2020’de yakaladığımız ve 2021’de biraz daha ileri taşıdığımız istikrarlı başarımızı, 2022’de de sürdürmeyi hedefliyoruz. Müşteri odaklı hizmet anlayışımız ile kaliteden taviz vermeden yine müşterilerimize en iyi ürün ve hizmeti sunmaya devam edeceğiz. Onların ihtiyaçları doğrultusunda en ideal çözüm önerilerimiz ile her koşulda yanlarında olmayı sürdüreceğiz.”

MAN TopUsed 2021’de satışlarını kamyonda yüzde 35, otobüste ise yüzde 40 arttırdı

Pandemi sürecinde, müşterilerine birçok avantajlı kampanya ile birlikte şehirlerarası otobüs pazarında da 36 aya kadar vade farksız finansman seçeneği sunan MAN TopUsed, devam eden küresel salgına rağmen satışlarını arttırmaya devam ediyor. MAN TopUsed 2021 kamyon/çekici satışlarını bir önceki yıla göre yüzde 35, şehirlerarası otobüs satışlarını ise, yüzde 40 oranında arttırdı. İkinci el pazarında birçok ilke imza atan MAN TopUsed, hizmet kalitesi ile sektörün güven adresi olmaya devam ediyor.


MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Yıllık Değerlendirme Toplantısı’nda konuşan İkinci El Satış Direktörü Aydın Yumrukçal, 2021 satışları ve stratejileri hakkında şunları söyledi:

“İstanbul Asya ve Avrupa yakalarının yanı sıra Ankara merkez, Ostim Şube, İzmir, Konya ve Mersin şubelerimiz ile toplam 7 noktada hizmet veriyoruz. Almanya merkez ile olan bağlantılarımız sayesinde, global pazarları da sürekli odak noktamızda tutuyoruz. Sıfır araç takas alımlarımızda marka farkı gözetmeksizin müşterilerimize, kamyon/çekici, otobüs ve hafif ticari araçlarda segmentler arası geçiş yapabilme imkanı da sağlayarak destek oluyoruz.

Bununla birlikte müşterilerimize ikinci el araç satışlarımızda da alt takas fırsatı sunarak, model yenilemeleri yolunda destek veriyoruz. Ayrıca marka ayrımı gözetmeksizin serbest alımlar da yapıyoruz. Takasa ya da serbest alım yapılan araçları da bağımsız ekspertiz raporları ile destekliyoruz.

İkinci elde, kurumsal güvenin adresiyiz

MAN TopUsed olarak, sektörde öncülük etmiş olduğumuz kişiye özel uzatılmış garanti, bakım paketi, finansman ve teknik modifikasyon çözümleri ile ikinci elde kurumsal güvenin, şeffaflığın ve müşteri memnuniyetinin adresiyiz. Müşterilerimiz, bizden satın aldıkları araçları, teknik ekspertizden geçmiş olduğunu bilerek ve güvenerek alıyorlar. Bunlara rağmen makul zamanda oluşan tüm problemlerde müşterilerimize destek olmayı önemli önceliklerimizden biri olarak, görüyoruz. İkinci elde, aracın başlangıç yaşından bağımsız olarak, 1.100.000 kilometreye kadar uluslararası garanti hizmeti sunan tek markayız.

Tüm bu ayrıcalıklı ürünlerimize ilaveten 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren sektörde bir ilk olan ‘Mobilite Garanti’ ürünümüzü de yine müşterilerimizin hizmetine sunduk. Bu, ilave satın alınabilecek hizmetimiz ile müşterilerimize, araçlarının arıza vs. sebeplerden dolayı hizmet dışı kalması durumunda yerine ikame araç sağlıyoruz, bu mümkün değilse bile günlük 150 Euro’ya kadar ödeme yaparak, destek oluyoruz. Sunduğumuz tüm bu hizmetlerimiz ile MAN TopUsed olarak, ikinci el pazarında müşteri odaklılığın ve güvenin öncü adresi olmaya devam ediyoruz.

İnşaat pazarı durgun, çekici pazarı ise, hareketli geçti

2021 yılında inşaat pazarında yaşanan durgunluk sebebi ile kamyon/çekici satışlarımızın neredeyse tamamı çekicilerden oluştu. Buna rağmen 2021 yılında toplam kamyon/çekici satışlarımızı bir önceki yıla göre, yüzde 35 oranında arttırdık.

Şehirlerarası otobüs pazarına finansman desteği sağladık

2020 yılının başından bu yana devam küresel pandemi ve turizm sektöründe Temmuz ayının ortalarına kadar devam eden durgunluk sebebi ile hem sıfır hem de ikinci el otobüs pazarı düşük seyrini bu yıl da sürdürdü. Biz, bu zorlu dönemde de müşterilerimizin yanında olmaya, avantajlı kampanyalarımızla destek olmaya devam ettik.

MAN TopUsed olarak, müşterilerimizin hem VDF hem de anlaşmalı bankalarımız üzerinden aldıkları kredilere destek olarak, 36 aya kadar vade farksız finansman seçenekleri sunduk. Bu destek kampanyamız sayesinde şehirlerarası otobüs satışlarımızı bir önceki yıla göre, yüzde 40 oranında arttırdık.

TGE satışlarımızın yüzde 50’den fazlasını Avrupa pazarlarına ihraç ettik

MAN Ailesi’nin yeni üyesi TGE’nin satış portföyümüze girmesi ile birlikte hafif ticari araç alanında da ikinci el faaliyetlerimize ağırlık verdik. Yurt dışı merkezimiz ile olan bağlantılarımız sayesinde hafif ticari segmentinde uluslararası pazarlara yönelmeye başladık.

Bu sayede 2021 yılı ikinci el hafif ticari satışlarımızın yüzde 50’den fazlasını Avrupa pazarlarına ihraç etme başarısını gösterdik. Avrupa pazarına sattığımız tüm araçların iç dizaynı ve koltuklandırılması Türkiye’de yapılmış olan minibüslerimizden oluştu.

MAN Müşteri Hizmetleri, avantajlı bakım paketleri ile müşterilerinin hep yanında oldu

Küresel standartlardaki hizmet kalitesiyle sektörde fark yaratan MAN Müşteri Hizmetleri, avantajlı bakım paketleri ile 2021 yılında da müşterilerinin yanında olmaya devam etti.

Pandemiye rağmen yıl boyunca müşterilerine kesintisiz hizmet sunduklarını belirten MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Müşteri Hizmetleri Direktörü Şinasi Ekincioğlu, “Türkiye pazarına özel deneyimimizle, araçlarımızın nitelik ve teknolojik üstünlüklerini, satış sonrasındaki tecrübe ve uzmanlıklarımız ile birleştirdiğimiz avantajlı bakım paketlerimizle müşterilerimizin hep yanında olduk. Sunduğumuz bakım paketlerimiz, sadece müşterilerimizin MAN araçları için en yetkin servisi, en doğru şekilde almasını sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda onları önceden tahmin edilmesi zor maliyetlere karşı da koruyor” dedi.


MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Yıllık Değerlendirme Toplantısı’nda konuşan Müşteri Hizmetleri Direktörü Şinasi Ekincioğlu, 2021 yılında müşterilerine yönelik yaptıkları çalışmaları hakkında şunları söyledi:

“Müşteri memnuniyeti odaklı hizmet anlayışımız ile yaşam boyu iş ortağı olarak gördüğümüz müşterilerimize sadece satışta değil, satış sonrasında da kesintisiz hizmet sunuyoruz. En iddialı olduğumuz alanlardan birisi de müşterilerimizin ihtiyaçlarını düşünerek, tasarladığımız bakım paketlerimizdir.

Müşterilerimizi zor maliyetlere karşı koruyoruz

Bakım paketlerimiz, müşterilerimizin MAN araçları için en yetkin servisi, en doğru şekilde almasını sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda onları değişken ve kimi zaman önceden tahmin edilmesi zor maliyetlere karşı koruyor. Böylece müşterilerimizin finansal planlama yapmalarını kolaylaştırırken, araçlarına en iyi hizmetin verildiği konusunda da içlerinin rahat etmesini sağlıyoruz.

Bakım paketlerimiz deneyim ve uzmanlığımızın ürünü

MAN olarak, yılların getirdiği Türkiye pazarına özel deneyimimizi, yine ürünlerimizin teknolojik avantajlarını ve satış sonrasının birbirinden farklı alanlarındaki uzmanlıklarımızı bu çok özel ürünlerimizde birleştiriyoruz. Temel ilkemiz olan müşterilerimizle yaşam boyu iş ortaklığı fikrimiz bir sözleşmeyle resmi hale geliyor ve böylece birlikte bir sonraki adımı atmış oluyoruz. Bakım paketlerimizde ise, diğer ülkelerde olduğu gibi müşterilerimize Comfort, ComfortPlus ve ComfortSuper olmak üzere üç farklı seçenek sunuyoruz.

Sabit ödemeli bir orijinal üretici güvencesi sağlıyoruz

Comfort bakım paketimiz; müşterilerimiz ile birlikte belirlediğimiz sürenin sonuna kadar araçta çıkabilecek tüm periyodik bakım işlerinin yapılmasını kapsıyor. Araç bilgisayarı tarafından kullanım şartlarına göre optimum şekilde belirlenen bu işler, sadece motor yağı değişimini değil, yıllık bakımları, şanzıman-diferansiyel yağ değişimlerini, soğutma ve direksiyon sistemleriyle ilgili kontrollerinin yanı sıra pek çok farklı kalemi de kapsıyor.

ComfortPlus paketimizde de Comfort paket içeriğine ek olarak, müşterilerimizi arızalara karşı koruyacak uzatılmış garantiler sunuyoruz. Bu garantiler, ister tüm araç için istenirse de sadece yürür aksamı kapsayacak şekilde seçilebiliyor.

ComfortSuper ise, içerik ve kapsam açısından en yüksek donanıma sahip paketimizi oluşturuyor. Bu premium ürünümüzde; araçların aşınan parça değişimlerini paket içeriğine dahil ediyoruz. Böylece, müşterilerimize tüm servis ihtiyaçları için sabit ödemeli bir orijinal üretici güvencesi sağlanmış oluyoruz.

MAN Mobilite Garantisi ile sürpriz masraflara karşı koruyoruz

Bunun yanında ComfortSuper paketimizle birlikte uluslararası taşımacılık yapan müşterilerimiz için MAN Mobilite Garantisi dediğimiz çok özel bir ürünü daha sunuyoruz. Araç kaynaklı herhangi bir olumsuzlukta yükün yoluna en kısa sürede devam etmesini sağlamak amacıyla tasarlanan bu garanti, Avrupa yollarındaki onarım harici sürpriz masraflara karşı ciddi bir koruma sağlıyor. Üstelik bu garanti, 84 ay ve 1 milyon kilometreye uzatılabiliyor.

Paketlerimizde 2.700’den fazla kombinasyon bulunuyor

Bakım paketlerimizdeki ürün çeşitliliği ise, bizi rakiplerimizden ayıran en önemli noktalardan bir tanesini oluşturuyor. Bu paketlerimiz, sadece sıfır çekicileri değil, MAN TopUsed ikinci el araçlar dahil kamyon, otobüs ve hafif ticari olmak üzere tüm araç tiplerini kapsıyor.

Şu anda sistemimizde beton mikserinden turizm taşımacılığına çok farklı kullanım tiplerine uygun, 2 yıl/80 bin kilometreden başlayan ve 5 yıl/2 milyon kilometreye kadar geniş aralıklarda 2.700’den fazla kombinasyon için paket teklifimiz bulunuyor.

2022 yılında da yeniliklerimiz devam edecek

2022 yılında da gelişen teknoloji doğrultusunda müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarına en ideal çözümleri sunmaya devam edeceğiz. Özellikle sürdürülebilir iş modellerinin ve dijitalleşmenin öneminin çok daha fazla öne çıkacağını düşündüğümüz önümüzdeki sürece biz de MAN Müşteri Hizmetleri olarak, şimdiden hazırız.

Tüm ihtiyaçları önceden görerek, çıktığımız bu yolda; yaşam boyu iş ortaklarımız olan müşterilerimiz için hem araç teknolojisinde hem de servis tarafında yeniliklerimiz gelecek yılda sürecek. Ayrıca sürekli gelişen altyapımız ile elektrikli şehir içi taşımacılığından hibrit yat motorlarına kadar MAN’ın öncü rolünü, servis tarafında daha ileri taşımaya devam edeceğiz.

MAN Müşteri Hizmetleri olarak, 2022 yılında da birbirinden avantajlı bakım paketlerimiz ile yine müşterilerimizin araçlarının, en güncel, en yetkin ve orijinal MAN servis hizmetlerini almasının güvencesi olacağız.”

GÜNCEL

- Advertisement -

SON HABERLER