26.4 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 21, 2024

OTOBÜSLERDE QR KODLU TV DÖNEMİ

Otobüs yolculuklarının en büyük dezavantajı, yolculuk boyunca oluşan ‘’can sıkıntısı’’ olmuştur.

Otobüs yolculuklarının en büyük dezavantajı, yolculuk boyunca oluşan ‘’can sıkıntısı’’ olmuştur. 1992 yılından itibaren üretilen otobüslerde en fazla 2 adet büyükçe televizyonlar bulunur, gerek film gerekse televizyon kanallarından birisi açılarak yolcuların can sıkıntısı bir nebze olsun azaltılmaya çalışılırdı. Yıllar ilerledikçe yolculardan gelen talepler üzerine otobüslerde ‘’her koltukta televizyon’’ uygulaması başlatıdı ve zamanla geliştirilerek tüm firmalara ve araçlara uygulanmaya başladı. Ayrıca 2013 yılından itibaren üretilen otobüslerin bir çoğunda ikili televizyon montajı isteğe bağlı donanımlar kategorisine geçiş yapmıştır.

Tabi bu uygulama bazı sorunları da beraber getiriyor. Başlıca sorunlardan bir tanesi ekranlara zarar verenler, hatta hırsızlık amacıyla ekranı yerinden sökenler bile oluyordu. Diğer sorunlar ise kanal çekmeme sorunları, ekranı arızalı diye satışa kapatılan koltuklar, usb/kulaklık girişlerine farklı şeyler takılarak o girişleri kısa devre yaptırma suretiyle zarar verenler… kısacası saymakla bitmiyor desek yeridir. Tabii o zarar verilen/çalınan ekran yerine yeni bir ekran taktırmak oldukça maliyetli olarak karşımıza çıkıyor.

Aşağı yukarı son 2 yıldır halkımızın %98 lik kısmında akıllı telefonlar mevcut. Dünyayı etkisi altına alan COVID-19 virüsü ile birlikte her ne kadar dezenfeksiyonu yapılsa da bu ekranları kullanma konusunda endişe yaşan yolcularında olması söz konusudur. Bu durumlara istinaden otobüslere koltuk arkası televizyon takan firmalar yeni bir uygulamayla adeta devrim yarattı diyebiliriz.

Aşağıda bulunan görsellerde gördüğünüz üzere bazı firmalar/otobüs sahipleri artık araç teslim alınca koltuk arkasına televizyon taktırmak yerine koltuklara QR KOD yapıştırarak akıllı telefonu bulunan kullanıcıların kodlarını telefonlarına okutarak her türlü televizyon kanalı, film, müzik gibi fonksiyonları telefonlarından kontrol edilmesi mümkün hale getirilmiştir. Böylelikle yukarıda saydığımız bu sorunları tamamen ortadan kaldırılması, otobüs işletmecilerinin masrafının azaltılması ve yolcuların memnuniyetinin artırılması amaçlanmıştır.

Haber: Furkan Pınar
Fotoğraflar: Kürşat Hızır Bektaş

GÜNCEL

- Advertisement -

SON HABERLER