19.9 C
İstanbul
Perşembe, Nisan 25, 2024

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya’daki İtfaiye Teşkilatı, Tercihini Allison Tam Otomatik Şanzımanlı MAN TGM’den Yana Kullandı

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti (NRW), Allison 3000 Serisi™ tam otomatik şanzıman donanımlı MAN TGM 18.340 şasili 109 adet yeni LF 20-KatS itfaiye aracı alımı gerçekleştirdi. Toplam 38 araç, yerel itfaiye teşkilatlarına teslim edildi. Diğer 30 aracın Eylül 2021’e kadar ve geri kalan araçların da bu teslimatı takiben hızlı bir şekilde teslim edilmesi planlanıyor. Münster’deki Institut der Feuerwehr Nordrhein-Westfalen (IdF – Kuzey Ren-Vestfalya itfaiye teşkilatı), sürücü kontrolünü, konfor ve tasarrufu en üst düzeye çıkarmak için bu araç konfigürasyonunu tercih etti.

Kuzey Rhein-Vestfalya, afet yönetimine büyük bir yatırım yapıyor. Almanya’nın en büyük itfaiye eğitim tesisi olan Institut der Feuerwehr NRW (IdF NRW), Kuzey Ren-Vestfalya İçişleri Bakanlığı adına, Euro 6 emisyon standardıyla uyumlu, Allison 3000 Serisi™ tam otomatik şanzıman donanımlı MAN TGM 18.340 BB 4×4 şasili 109 adet Magirus LF20-KatS araç alımı gerçekleştirdi. Bu yeni yatırım, Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde itfaiye araçlarının satın alımına yönelik bugüne dek gerçekleştirilen en büyük proje olacak.

109 adet MAN TGM aracın Kuzey Ren-Vestfalya’da ilçelerdeki ve bağımsız şehirlerdeki yerel itfaiye teşkilatlarına COVID-19 salgını nedeniyle ertelenen teslimatlarının 2022 yılı sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. IdF NRW, otomatikleştirilmiş manuel şanzıman (AMT) yerine, tekerleklere kesintisiz güç aktaran tork konvertörüne sahip tam otomatik şanzımanları tercih etti. Bu tercihte, iyileştirilmiş ivmelenme, mükemmel arazi kullanımı kabiliyeti, düşük aşınma ve aracın dokuz kişilik ekibi için yüksek sürüş kontrolü ve konforu, belirleyici faktörler oldu.

Institut der Feuerwehr NRW Teknoloji ve Teknik Servis Müdür Yardımcısı olan İtfaiye Şefi Sebastian Datema, konuyu; “Bu aracın genel konfigürasyonlarının ekibimiz için azami güvenlik sağlaması çok önemli. Sürüş, ne kadar rahat ve güvenli olursa, ekibin araca olan güveni o kadar artıyor. Allison tam otomatik şanzımanla ilgili olarak yerel itfaiye teşkilatlarından çok olumlu geri dönüşler alıyoruz. Akıllı şanzıman sistemi, vites geçişlerine otomatik karar veriyor ve sürücüyü hem yolda hem de arazide destekliyor” şeklinde açıkladı.

Magirus üstyapılı MAN TGM 18.340 BB 4×4, Euro 6 emisyon standardına uyumlu 6 silindirli dizel motor ve Allison 3000 Serisi™ tam otomatik şanzıman donanımına sahip. Araç, 251 kW (340 PS) dizel motor ile 100 km/sa azami hıza ulaşabiliyor. Dört çeker özelliği, arazide kullanım kabiliyeti sağlıyor. LF 20 KatS NRW, derinliği 90 cm’ye kadar olan sularda hareket edebiliyor ve yaklaşık 32 derecelik eğim açısında manevra yaparak viraj alma konusunda çok olumlu bir etki yaratıyor. Su tankı ise 1.000 litre kapasiteye sahip bulunuyor. Kuzey Ren-Vestfalya’da karşılaşılan uygulamalara göre belirlenen ekipmanın tamamı, standart spesifikasyonların üstüne çıkıyor.

LF20-KatS afet kontrol ve sivil savunma araçları, tüm çareler tükendiğinde kullanılacak şekilde hazır bulunuyor. Bu araçlar nükleer, biyolojik veya kimyasal (NBC) tehdit ve su baskını gibi durumlarda kullanılıyor. Acil tıbbi hizmet, insani yardım ve destek sağlamada bu araçlardan faydalanılıyor. Ayrıca araçlar, yangından korunma amaçları için de kullanılıyor.

IdF NRW İtfaiye Amiri, Teknoloji ve Teknik Servis Departman Başkanı Matthias Kalthöner, açıklamasında; “Son yıllarda bu güçlü araçlara ihtiyaç duyulan olaylarda artış yaşadık. Bunlar sel, orman yangınları, şiddetli hava koşulları veya NBC savunması gibi büyük ölçekli operasyonlar ve felaketler sırasında yapılan yerel destekler. Bu araçlar, şu anda yerel itfaiye departmanları arasında çok rağbet görüyor” diyor.

Allison 3000 Serisi™ şanzıman, acil durum araçlarının ihtiyaçları için özel olarak tasarlanıyor. Allison Transmission, Almanya Pazar Geliştirme Müdürü Stephan Marker, konuyla ilgili olarak; “Yangın söndürme hizmetleri, büyük ölçüde gönüllü itfaiyeciler tarafından yürütüldüğünden bu araçlar için tam otomatik şanzımanları tavsiye ediyoruz. Araçların kolay manevra yapabilmeleri sürücülerin işini kolaylaştırıyor. Vites değiştirmek zorunda değiller ve yüksek hızda seyir halindeyken tamamen görevlerine ve yola odaklanabiliyorlar. Allison’ın patentli tork konvertörü, kalkış ve hızlanma sırasında motor torkunu artırıyor. Vites değiştirme sırasında çekişte bir aksama olmuyor ve tekerleklere kesintisiz bir güç aktarımı sağlanıyor” diye belirtiyor.

Allison Transmission MAN Müşteri Yöneticisi Harald Rosenauer ise; “MAN, Allison şanzımanların seri üretimiyle, çok sayıda itfaiye departmanının zorlu koşullarda olağanüstü performans, güvenilirlik ve kullanım kolaylığı sunan tahrik sistemi konfigürasyonu talebine yanıt verdi. Allison’ın tork konvertörlü şanzımanı, MAN motorlarının azami güçte vites değişimi yapmasını sağlıyor. Bu da MAN TGM şasisinin acil durum araçlarına olağanüstü çekiş ve hızlanma kabiliyeti kazandırmasını sağlıyor,” diyor.

En zorlu koşullarda olağanüstü güvenilirlik ve sağlamlık sergileyen Allison tam otomatik şanzımanlar, dünya çapında çok sayıda itfaiye filosu tarafından kullanılıyor.

Allison 3000 Serisi™ şanzıman ve Magirus üstyapısına sahip MAN TGM 18.340 4×4 BB, LF20-KatS modeline genel bakış

Son kullanıcıKuzey Rhein-Vestfalya eyaleti
Şasi (üretici)MAN
Şasi (model)TGM 18.340 4×4 BB Euro 6 (all-wheel drive)
Üstyapı (üretici)Magirus
Üstyapı (model)LF20-KatS
Motor, emisyon standardı, motor hacmi6-silindir dizel motor, Euro 6, 6871 cm³
Motor gücü, tork251 kW (340 PS) @ 2200 rpm 1250 Nm @ 1200 – 1800 rpm
ŞanzımanYangınla mücadele araçları ve retarder için vites kontrollerine sahip Allison 3000 Serisi™ şanzıman
Yangın söndürme maddesi1000 Litre su
LF20-KatS ekipmanlarına genel bakış:DIN 14530 Bölüm 8’e göre, ayrıca diğerleri:   • Destek hattı çantası, D hortumu (orman yangını seti 2 x D, dağıtıcı, 2 boşluklu buhar nozulu) • İlave motorlu testere • İlave atık su pompası • Tilki kuyruğu testere • Eğim indüktörüyle köpük oluşturma • Arka uyarı sistemi • Işık direği • Destek hattı dağıtıcısı (2 x) • Hızlı su dağıtım sistemi • Mürettebat kabini için klima ve yardımcı ısıtma

Institut der Feuerwehr (IdF) Nordrhein-Westfalen hakkında

Münster’de yaklaşık 180 çalışanıyla hizmet sunan IdF, Almanya’daki en büyük itfaiye eğitim merkezi ve aynı zamanda itfaiyede ileri düzey profesyonel hizmet için tek eğitim merkezidir. IdF, yangından korunma, acil durum hizmetleri ve afet kontrolü ile ilgili konularda Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin eğitim ve öğretim merkezidir ve Kuzey Ren-Vestfalya İçişleri Bakanlığı’nın yetkisi altındadır. IdF, İçişleri ve Belediye İşleri Bakanlığı (MIK) NRW adına, yangınla mücadele ve afet kontrol araçlarının tedariki için ihale prosedürlerini de yürütür.

Allison Transmission hakkında

Allison Transmission (NYSE – New York Borsası: ALSN), orta ve ağır hizmet tipi ticari araçlar ile ABD orta ve ağır taktik savunma araçları için dünyanın en büyük tam otomatik şanzıman üreticisi olmasının yanı sıra elektrikli hibrid ve tam elektrikli tahrik sistemleri dahil olmak üzere ticari araçlar için tahrik çözümleri tedarikçisidir. Allison ürünleri, kamyonlar (dağıtım, atık, inşaat, yangın ve acil durum), otobüsler (okul, transit ve tur otobüsü), karavanlar, arazi araçları ve ekipmanları (enerji, madencilik ve inşaat uygulamaları) ve savunma araçları (tekerlekli ve paletli) gibi çok farklı alanlardaki uygulamalarda kullanılmaktadır. 1915’te kurulan Allison’ın Genel Müdürlüğü Indianapolis, Indiana, ABD’dedir. 80 ülkede faaliyet gösteren Allison Transmission’ın, Hollanda, Çin ve Brezilya’da merkez ofisleri ile Macaristan, Hindistan ve Amerika’da üretim tesisleri yer almaktadır. Allison dünya çapında 1,500 distribütör ve bayi lokasyonuna sahiptir. Allison hakkında daha fazla bilgi için allisontransmission.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

GÜNCEL

- Advertisement -

SON HABERLER